İade Şartları

Almış olduğunuz ürünü ambalajını açmadan, kullanmadan, bozulmasına imkan vermeden tam ve eksiksiz olarak teslim tarihinden itibaren (7) gün içinde iade edebilirsiniz.

 

İsminize özel yapılmış tasarımlar, kişiye özgü üretilen ürünlerin iadesi kabul edilmez.

 

Ayrıca,tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünlerde tüketici vazgeçme hakkını kullanamaz.

 

Ürünü iade etmeden önce iade nedeninizi belirterek fatura numaranız ve sipariş numaranızı içeren bir e-mail ile bu süre içinde tarafımıza, e-mail veya telefon ile bildirimde bulunulması, akabinde bu bildirimine ilişkin onay alması ve ürünün ilgili madde hükümleri çerçevesinde kullanılmamış montaj yapılmamış, tahrip edilmemiş ve bozulmamış olması şarttır. 

 

Ayrıca ürünün içinden çıkan tüm aksesuarlarında ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak yapılmalıdır. Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş monte edilmiş / kurulmuş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmez. Bu şekilde gönderilen ürünler tarafımızca kabul edilmeyecek ve bedel iadesi yapılmayacaktır. 

 

Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa şair yasal yükümlülükler iade edilmez. 

Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri iade faturası kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.  İade faturası düzenlenme imkanı bulunmayan hallerde ürünle beraber adınıza kesilen fatura aslı geri gönderilmelidir.

İade edilen ürün yerine bir başka ürün veya ürünün bedeli yapmış olduğunuz ödeme şeklinde geri iadesi yapılacaktır. 

Kredi kartınıza iade işleminde kredi kartı komisyon bedeli tutar içerisinden kesilecektir. İptal edilen satışlarda yapılacak olan geri ödemelerde banka havale yada EFT masrafı gönderilen tutar içerisinden kesilecektir.

 

Süresi içinde satıştan vazgeçtiği hallerde ürünü, tarafınıza teslim edildiği andaki durumu ile aynen iade etmekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlü olduğunuzu bildiririz.

 

Taşıma Sırasında Hasar Görmüş Ürünler


Ürünlerinizi kontrol etmeden teslim almayınız. Ürünleri kargo görevlisinin yanında açıp kontrol ediniz. Taşıma sırasında zarar görmüş ürünler teslim alınmamalı, mesai saatlerinde Naciden müşteri hizmetlerine 0216 606 21 69 nolu numaradan ulaşılmalı  ve taşıma şirketine hasar ile ilgili bir tutanak tutturulmalıdır. Ürüne zarar vermeyecek şekilde kutuda, ambalajda olabilecek küçük eziklerden dolayı ürün iade edilmemelidir. Fakat tarafınızdan teslim alındıktan sonra taşıma firması görevini yerine getirdiği kabul edilmiş sayılacaktır.

Kabul edilmeyen ürünün hasar tutanağı tarafınızdan mağazamıza ulaştırıldıktan sonra, mağazamız en kısa süre içinde ürünün yenisini size en sağlıklı şekilde ulaştıracaktır. 

 

Hatalı Ürünler

Teslimat sırasında fark edilemeyip uygulamada meydana çıkan hatalı ürünleri hatalarını belirterek fatura ve sipariş numaralarınızı mesai saatleri içerisinde 0216 606 21 69 nolu müşteri hizmetleri telefonumuza bilgilendirip info@naciden.com adresine gönderiniz. İade gerekçeniz uygun görülürse faturayı iade edilen ürün ile birlikte firmamıza gönderdikten sonra ürün test/kontrol edilecek; ürünün hatalı olduğu  sonucuna varılırsa hatalı ürün yenisi ile değiştirilecektir;

İade nedeniyle ödenecek taşıma masrafları sizin (müşteri) tarafınızdan karşılanacaktır.

 

Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır